معرفی تاور کرین ( جرثقیل برجی )

  • معرفی تاور کرین

تاور کرین یا به زبان شیرین پارسی “جرثقیل برجی” وسیله ای است به صورت ثابت و متحرک بر روی زمین نهاده شده است. به علت قدرت مانور بالا در زمینه ی باربرداری در صنایع و اصولا در هر پروژه که نیاز به جابجایی های گسترده و وسیع اجسام در یک فضای مشخص و مانور 360 درجه بر روی پروژه دارد به خدمت گرفته می شود.

تاورکرین ها حدوداً می توانند از 20 متر تا 100 متر خود ایستا باشند. البته خود ایستایی دستگاه ها بر اساس دیاگرام های تعریف شده شرکت سازنده یا یکدیگر متفاوت می باشد.
لازم به ذکر است در صورتی که تاور کرین ها را توسط آنکراژ به ساختمان مهار کنیم 100 ها متر می تواند ارتفاع داشته باشد.
تاور کرین های ساخته شده توسط برنده های معتبر دارای جدول بار برداری و ارتفاع می باشند، که استاندارد و توانایی هر دستگاه را مشخص می نماید.

معرفی تاور کرین

ارتفاع تاور کرین ها:

ارتفاع این دستگاه ها نیز دارای طراحی خاصی می باشد که شرکت سازنده با توجه به ارتفاع و شرایط کارکردن؛ قطعات ارتفاعی را طراحی می کنند. به طور مثال ابعاد سکشن های تاور کرین تاثیرگذارترین عامل ارتفاع دستگاه ها می باشد.

در تصویر ذیل یکدستگاه با ارتفاع 192 متر بر فراز آسمان نصب گردیده که توسط آنکراژ ها  (کمربند مهار کننده) و کابل به زمین متصل شده است که دستگاه مهار و از واژگون شدن جلوگیری گردد.

نصب آنکارژ نیز نیازمند تجربه و دانش فنی می باشد که باید توسط افراد با تجربه در این زمینه نصب گردد در غیر این صورت اگر غیر اصولی نصب شود باعث خسارت های جبران ناپذری خواهد شد.

ارتفاع تاور کرین

طول بوم تاورکرین ها:

طراحی طول فلش ها بر اساس نوع مصارف مختلف محاسبه و طراحی می گردد، که معمولا این دستگاه ها بین  20 متر تا 100 متر طول بوم دارند که با توجه به نوع پروژه و بر حسب نیاز به خدمت گرفته می شوند.

در تصاویر ذیل دیاگرام بار برداری دو دستگاه تاورکرین را با برند پتن و لیبهر  با طول بوم 96 و 85 متر  را ملاحظه می کنید.

کاتالوگ باربرداری تاور کرین
جدول باربرداری تاور کرین

در ادامه می توانید فایل PDF را دانلود فرمایید تا در این بخش با  اجزای کامل تاورکرین ها آشنا شوید. 

تاور کرین چیست؟