تاور کرین

توانا کرین در یک نگاه

تاور کرین چیست ؟

جرثقیل های برجی و به زبان لاتین تاور کرین نامیده می شود. این دستگاه ها به طور گسترده برای عملیات بالابر در صنعت ساختمان استفاده می شود. تاور کرین ها یکی از وسایل مهم و رایج در پروژه های بزرگ می باشند. و نداشتن تاورکرین در پروژه بسیار سخت است…
تاورکرین ها اغلب میتواند صدها متر به هوا بلند می شوند و می توانند به همان اندازه طول بوم داشت.
این دستگاه ها با توجه به ارتفاع بالا، طول بوم وسیع و گردش 360 درجه یکی از مهمترین وسیله های هر پروژه یا سایت می باشند که به عنوان مثال: برای بلند کردن فولاد، بتن، ابزارهای بزرگ – مانند مشعل ها و ژنراتورهای استیلن، و طیف گسترده ای از مصالح ساختمانی و غیره قابل استفاده می باشند

فلش - بوم تاور کرین

ویژگی های عملیاتی تاورکرین تا حد زیادی با نوع نصب، نوع پروژه و برج و نوع بوم و فلش آن تعیین می شود. به عنوان مثال طول فلش از 20 تا 100 متر متغییر می باشد. عمده استفاده از تاور کرین ها در پروژه های ساخت و ساز بزرگ ، کارخانه ها، سد سازی، کارخانه تولید قطعات بتنی و…

تاورکرین ها با پایه تثبیت فقط یک منطقه محدود را اشغال می کند، اما می تواند از موقعیت ثابت خود، تمام نقاطی را که قرار است بارها در حداکثر شعاع چرخشی جابجا شوند، پوشش دهد. آنها را می توان در ارتفاع های مختلف تا حداکثر ارتفاع ایستاده خود تنظیم کرد. همچنین می‌توان با بستن تاور کرین توسط کمربنده مهارکننده (آنکراژ) فراتر از حد نورمال آن گسترش داد.

شاسی حرکتی تاور کرین - کالسکه تاور کرین

تاور کرین های ریلی که دارای شاسی حرکتی یا (کالسکه) می باشند دارای سطح پوشش بیشتری هستند زیرا می توانند در امتداد مسیرهای خود حرکت کنند و بارهای نامی خود را حمل کنند. با این حال، ارتفاع مورد نیاز نباید از ارتفاع آزادی که توسط سازنده توصیه شده است تجاوز کند.

از سوی دیگر نباید وسیله یا مانع ای در نزدیک مسیر تاور کرین باشد که مسیر حرکت تاورکرین را مختل کند.
مزیت اصلی تاور کرین متحرک، دسترسی زیاد به بار، بدون نیاز به بازوی بلند و انتخاب تاور کرین سبک تر می باشد.

تاور کرین خودرو

به طور کلی، تاور کرین های چرخ  لاستیکی (خودرو) یا سوار بر کامیون کاملاً مستقل هستند و می توانند حرکت کنند. آنها معمولاً قادر به نصب و برچیدن نسبتاً سریع بدون نیاز به جرثقیل موبایل هستند. معمولاً برخی از دستگاه ها قادر به حرکت در حالت کاملاً ایستاده هستند ولیکن نمی توانند بارها را در حین حرکت تحمل و حمل کنند.

تاور کرین کله قندی دار

این نوع تاور کرین ها با توجه به شرکت های تولید کننده نامگذاری مختلفی دارد:
به عنوان مثال: شرکت تاور کرین پتن  “HAMMERHEAD or Topkit” نامگذاری کرده است. و شرکت تاور کرین لیبهر “High-Top” و سایر های شرکت های معتبر تولید کننده تاورکرین هر کدام به صورت انحصاری نامگذاری کرده اند.

این دستگاه ها دارای کله قندی می باشد که با توجه به عدم جمع شدن فلش تاور کرین در بین چندین برج بلند که در نزدیکی هم هستن نمیتوان نصب و بهره برداری کرد.
این نوع تاور کرین ها مناسب برای پروژه های می باشند که از نظر گردش 360 درجه محدودیتی نداشته باشد.

تاور کرین تاپلیس

این نوع تاور کرین ها با توجه به شرکت های تولید کننده نامگذاری مختلفی دارد:
به عنوان مثال: شرکت تاور کرین پتن  “TOPLESS” نامگذاری کرده است. وشرکت تاور کرین لیبهر “Flat-Top” و سایر های شرکت های معتبر تولید کننده تاورکرین هر کدام به صورت انحصاری نامگذاری کرده اند.

اپراتور هر دو نوع تاور کرین ها (تاپلیس و تاپکیت)* در بالای دکل قرار دارند، از مزایای اصلی تاورکرین های بدون کله قندی یا تاپلیس:
نصب و برچیدن تاپلیس آسانتر و سریعتر است.
در محل های کاری با تاور کرین های زیاد، می توان فلش آن را بدون دردسر کوتاه کرد که صرفه جویی زیادی در هزینه در طول کار است.
هزینه جرثقیل ماشینی جهت نصب و دمونتاژ آن مرقوم به صرفه تر از مدل تاپکیت می باشد.زیر اجزای آن سبکتر است.

تاپکیت: با کله قندی
تاپلیس: بدون کله قندی.

لوفینگ تاور کرین

تاور کرین Luffing ساختمان های بلند در سایت های شلوغ را می طلبند. آنها دارای یک مهار بسیار کوتاه و شعاع کاری متغیر هستند که امکان بهره وری بالا را در فضاهای بسیار باریک فراهم می کند.
معمولاً هنگام کار با تاور کرین های معمولی نیاز به فضای بالا جهت گردش 360 درجه می باشد.
به طور مثال در یک متروی شهری و محل کار در مرکز شهر که فضا و فاصله محدودی وجود دارد. تاور کرین لوفینگ برای پروژه های ساختمانی که فضای زیادی در دو طرف سایت وجود ندارد بسیار ایده آل است.
تاور کرین لوفینگ می تواند بازوی(فلش) خود را بالا یا پایین بیاورد و اجازه می دهد شعاع چرخش را کاهش دهد.

این نوع تاور کرین ها با توجه به حجم کم بهترین انتخاب برای سایت های شلوغ است که چندین جرثقیل و تاور کرین در یک محل کار می کنند و از هر نوع تصادف با تاور کرین های دیگر یا ساختمان های اطراف جلوگیری می کند. با شعاع کاری متغیر خود، در محل کار تاور کرین های دیگر دخالت نمی کنند و می توان آنها را با شعاع بسیار کم پارک کرد.
در برخی مکان‌ها، و قوانین محلی استفاده از تاور کرین های لوفینگ الزامی است.
به عنوان مثال، لندن به هیچ تاور کرینی با طول فلش بلند اجازه کار کردن نمی دهد، و تاور کرین های بازویی (لوفینگ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا می توانید بازوی را از حالت افقی به سمت حالت عمودی حرکت دهید